Seramik Üretiminde Sırın Önemi ve Sır Hammaddeleri

Seramik üretiminde sır, seramikte teknik özellikleri yönlendiren bir role sahiptir, örneğin seramiğin mukavemetini, çizilme dayanımını, kimyasal dış etkilere karşı dayanıklılığını arttırıcı bir rol oynar. Sır yapımında kullanılan hammaddelerin kalitesi ve uygun reçeteyle bir araya getirilmesi çok önemlidir. Bu yüzden sır hammaddeleri geleneksel olarak-~90 frit , %10 süzdürülmüş beyaz kil (kaolen) olarak belirlenmiştir. Tabi ki bu tarz bir reçete üretim şartlarında çalışma aralığını daraltmaktadır. Bu yüzden hem ekonomik hem de ürünlerin teknik özelliklerini geliştirmek amacıyla genel olarak sır reçetelerinde frit, kaolen, kil, kuvars, feldspat, zirkon, alümina, dolomit, korund, bentonit, kalsit ve reolojiyi düzenleyen yardımcı malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelerin ilk kontrollerinde pişme özellikleri (erime davranışı) ve kimyasal analizleri göz önünde bulundurulmakta ve belli aralıklarla kontrol edilmelidir.
Sırda eğer gerekli görülür ise teknik özelliklere uygun frit ara hammaddesi kullanılması gerekmektedir. Frit pişme sıcaklığını düşürerek kolay sinterleşmeyi sağlar. Suda çözünen Bor, Ti, Ba gibi elementlerin camlaştırılarak sır reçetesinde kullanılmasına imkan sağlamaktadır.

No related posts.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>